alkoholowe zapalenie trzustkiAlkohol jest jednym z głównych powodów: ostrego, podostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Szacuje się iż blisko 70-90% osób które zapada na tą chorobę ma ją właśnie ze względu na alkohol. Alkohol etylowy jako trucizna w dużej mierze przyczynia się do rozwoju choroby która z dnia na dzień wykańcza pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób które mają skłonność genetyczną do tego typu chorób czy też ich dieta nie zapewnia im wszelkich wartości odżywczych.

Dlatego też jedynie dziesięć procent alkoholików zapada na alkoholowe uszkodzenie trzustki. Dodatkowo wiele czynników sprzyja powstawaniu tej choroby , do takich należą chociażby palenie papierosów, przyjmowanie dużych dawek leków które także obciążają naszą trzustkę bądź też choroby nerek oraz wątroby.

Jakie są objawy alkoholowego zapalenia trzustki?

Najbardziej typowym objawem alkoholowego zapalenia trzustki jest bez wątpienia permanentny ból brzucha który towarzyszy niemal 90% pacjentów. Ma on zazwyczaj charakter mocnego oraz piekącego bólu który świdruje nasz odcinek nadbrzusza aż w kierunki pleców. Bóle pojawiają się zazwyczaj około 20-30minut po posiłku. Jednakże ból ustępuje jedynie w początkowej fazie choroby która jest najłagodniejsza. W późniejszych przypadkach ludzki organizm reaguje coraz gorzej na ten ból gdyż jedynie w licznych przypadkach przechodzi po dobie. Zazwyczaj trwa on parę dnia wobec czego takie osoby muszą przyzwyczaić się do spędzania swojego życia z bólem. Taki ból ustępuje zazwyczaj po około 5-25 latach jednakże jest nie do zniesienia w początkowej fazie. Z tego też powodu ból przyczynia się do znacznego utrudnienia wielu czynności życiowych każdego dnia. Do innych objawów może należeć osłabienie organizmu , utrata masy ciała oraz biegunka.

Jak przebiega leczenie?

Tutaj trzeba w pierwszej mierze rozróżnić dwa pojęcia gdyż pierwsze z nich odnosi się do leczenia przyczyny samej choroby a drugie z nich do skutków ubocznych jakie powstały. Dlatego też pierwsza kategoria może być leczona jedynie w przypadku autoimmunologicznego zapalenia trzustki. W tym przypadku stosuje się antybiotykoterapię która oddziałuje na przyczynę konkretnej zmiany. W innych przypadkach pozostaje nam leczenie objawowe które ma służyć znacznemu zmniejszeniu bólu , leczeniu cukrzycy czy też innych zaburzeń jakie spowodowała choroba. W przypadku leczenie dietetycznego poleca się dietę wysokobiałkową oraz bogatokaloryczną która poprzez mnogość substancji odżywczych będzie wspomagać nasz organizm. Moim zdaniem jest to klucz do sukcesu w walce z ta chorobą. Tutaj warto także o szeregu witamin jakie nasz organizm musi przyjąć ze względu na długoletnie zaniedbania. W przypadku leczenia przeciwbólowego duże znaczenie ma zmiana stylu życia które w dużej mierze powinno przekształcić się na zmniejszenie bólu jednakże warto tutaj wspomnieć o preparatach enzymatycznych. W przypadku gdy te dwie pierwsze metody zawodzą to wprowadza się trzecią w postaci środków przeciwbólowych. W przypadku poważnych zmian wprowadza się także operację chirurgiczne. Uwzględnia się je także w przypadku gdy podejrzewa się zmiany nowotworowe.

Więcej o powikłaniach alkoholizmu