Nieszczęśliwy wypadek, nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, czy może po prostu ładny uśmiech, słabe kości? To wszystko może być przyczyną utraty zębów. Niestety problem ten dotyka coraz to młodszej grupy Polaków i przestał być domeną ludzi w podeszłym wieku. Polacy nie dbają o swoje zęby, nie szczotkują ich regularnie i nie odwiedzają gabinetów dentystycznych. Nawet jeśli się w nich pojawią, to zwykle w momencie, gdy ząb jest już w na tyle opłakanym stanie, że konieczne jest jego trwałe usunięcie. I tu powstaje luka oraz zapytanie. Żyć dalej bez zęba czy go uzupełnić? A jeśli uzupełnić, to w jaki sposób? Implantologia i stosowanie implantów jako alternatywy dla naturalnych zębów jest stosowana na świecie od ponad 35 lat.

Od tego momentu implanty stały się rozwiązaniem dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z innych form uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty maja bowiem wiele zalet: – są umiejscawiane wewnątrz kości za pomocą tytanowych imitacji korzenia, po czym zrastają się z kością i tworzą stabilną formę uzębienia, – można za ich pomocą uzupełniać braki większej ilości zębów jednocześnie (przykładowo w przypadku protez klamrę należy stabilizować na sąsiednich zębach), – są trwałe i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych (poza oczywiście codzienną higieną jamy ustnej). Implanty są przeznaczone dla niemal każdego i w zasadzie nie ma szczególnych przeciwwskazań dotyczących wieku pacjenta, chcącego podjąć się tego typu leczenia. Z implantów nie mogą skorzystać jedynie osoby cierpiące na osteoporozę, niską krzepliwość krwi, bądź niektóre rodzaje nowotworów. Muszą także posiadać mocną i zdrową kość szczęki. Koszt implantów w Polsce wciąż nie należy do najniższych. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na implanty. Głównie są to osoby, dla których braki w uzębieniu są realną przeszkodą w codziennym, normalnych funkcjonowaniu. Zwłaszcza, jeśli swoje zęby straciły w wyniku nieszczęśliwego wypadku i utraciły nie jeden ząb, a kilka lub więcej. Istnieje też duża grupa osób, dla których wygląd zewnętrzny jest istotnym elementem ich pracy zawodowej, a niepełne uzębienie może wpływać negatywnie nie tylko na jakość wykonywanej przez nich pracy, ale i na znaczne obniżenie poczucia własnej wartości.

Koszt implantów

Czy statystyczny Polak może sobie pozwolić na implanty? Może. Cena ich rzeczywiście jest spora i teoretycznie części rodaków nie stać na tę formę leczenia, jedna, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że implanty są inwestycją do końca życia – ich wartość cenowa wcale nie musi być przerażająca. Warto zatem uzupełniać braki w uzębieniu choćby pojedynczo, by potem móc się cieszyć nie tylko ładnym wyglądem, ale i zdrowiem. Gdzie znaleźć klinikę, która wykona zabieg wszczepienia implantów? Tu pomocny może okazać się internet. Jeśli, przykładowo mieszkamy w okolicy Częstochowy – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „implanty Częstochowa”, by naszym oczom ukazała się lista klinik oferujących implanty. Pozostaje wybór miejsca i znów można cieszyć się pełnym uśmiechem.