Specjalista neurolog
Dość często zdarza się, że odczuwamy mocne dolegliwości natury neurologicznej. Powodem takiego stanu rzeczy, jest wpływ wielu czynników, które w długim okresie czasu mogą wywołać poważne schorzenia. Nikt, , nie lekceważy takich objawów. Dość często jest to oznaka ciężkiej choroby. Nie podjęcie działań w takim momencie, oznacza szybkie pogorszenie stanu chorego. Z tego powodu warto wybrać się do neurologa, w celu oceny czy dane objawy nie oznaczają kłopotów.

Jakie zadania stają przed neurologiem? Lekarzy tej specjalności interesują choroby ściśle związane z układem nerwowym. Najczęściej spotykanymi schorzeniami, natury neurologicznej, są takie choroby jak:

– zapalenie mózgu
– zaburzenia naczyniowe
– problemy ze słuchem i wzrokiem
– padaczka

Powyższe są dość poważne, ale nie powinniśmy lekceważyć przewlekłych bólów głowy czy problemów ze snem, bo często są efektem złego działania układu nerwowego.

Ocena stanu pacjenta bywa trudna. Zwraca się bowiem uwagę na takie czynniki jak stan fizyczny pacjenta, odruchy, ruchomość stawów, a oprócz tego, wykonuje się badanie dna oka i sprawdza chód oraz mowę. Wykonuje się też test tzw. wyższych czynności korowych. W tym teście sprawdza się mowę, orientację, pamięć a także umiejętności czytania, pisania i liczenia. Wydaje się, że z takiego testu nie wyciągniemy wielu wniosków, jednak solidni neurolodzy potrafią dużo zdziałać na tej podstawie.

Nie wiesz jak wybrać solidnego neurologa? Na szczęście, nie jest to takie trudne. Masę wiedzy na ten temat znajdziemy w Internecie. W wyszukiwarce wystarczy umieścić frazę ‘neurolog Warszawa’, a po chwili otrzymamy tysiące wyników, wśród których znajdziemy informacje na temat neurologów. Informacje można uzyskać także od rodziny czy znajomych, lecz nie zawsze chętnie opowiadamy o naszych doświadczeniach z lekarzami. Jednak nawet najlepszy specjalista nie zrobi wiele, jeżeli nie udostępni mu się dobrej jakości sprzętu. Tomograf czy Rezonator to minimum przyzwoitego wyposażenia, jednak nie każda przychodnia dysponuje odpowiednimi urządzeniami. Sytuacja ta ulega zmianie, gdyż powstaje coraz więcej prywatnych klinik. Jeżeli podpiszą one kontrakty z NFZ, to badania na nowoczesnym sprzęcie będą finansowane ze składek zdrowotnych, a nie naszej prywatnej kieszeni.