Badania kierowców
Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, to duża odpowiedzialność. Chociaż wychodzi nam to zupełnie naturalnie, to trzeba pamiętać, że nie każdy powinien zasiadać za kierownicą pojazdów. Istnieje ogrom przeciwwskazań, które pozbawiają możliwości wsiadania za stery pojazdu. Kto wydaje takie decyzje? Oczywiście lekarze. Niestety, ale wiele wad uniemożliwia bezpieczne prowadzenie samochodu. Często jesteśmy tego zupełnie nieświadomi, przez co narażamy życie swoje i innych kierujących. Dlatego też, zanim przystąpimy do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, zobligowani jesteśmy, by przejść szczegółowe testy.

Badania kierowców zawodowych składają się z dwóch podstawowych części. Pierwsza z nich to testy psychologiczne, nazywane także psychotestami. Sprawdza się w nich zdolność poprawnego reagowania w sytuacjach drogowych, percepcję bodźców z otoczenia czy też ogólny stan psychiczny badanego. To bardzo ważne, ponieważ wiele zaburzeń ciężko wykryć podczas codziennych czynności.

Przedmiotem badań jest także wzrok. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to proste badanie wzroku, polegające na odczytywaniu liter z tablicy (czego nomen omen można się szybko nauczyć!) Są to testy innego rodzaju, które sprawdzają wiele elementów. Sprawdza się m.in. szybkość reakcji, wzrok przestrzenny czy też rozróżnianie barw. Badanie takie dają pewność, iż kierowca zawodowy będzie nie spanikuje w razie ekstremalnej sytuacji na ulicy.

Pamiętajmy, że badań takich nie można przeprowadzić u byle jakiego lekarza. Trzeba skorzystać z gabinetu specjalisty, który posiada uprawnienia do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W innym wypadku, badania będą zwyczajnie nie ważne. Może to mieć duże nieprzyjemności, zwłaszcza podczas nieszczęśliwego wypadku

Polecamy http://badania-kierowcow.info.pl/