Kim jest lekarz neurolog?
Neurolog to specjalista z dziedziny medycyny. Lekarz ten po pięciu latach uzyskuje pierwszy stopień specjalizacji. Program specjalizacji przewiduje mnogość kursów, staże na oddziałach psychiatrycznych, neurologicznych i internistycznych i innych. Lekarz neurolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego, oraz profilaktyką niektórych schorzeń. Aby udać się do tego specjalisty konieczne jest skierowanie, które można uzyskać od lekarza rodzinnego. Objawy alarmujące, skłaniające do takiej wizyty to bóle głowy, kręgosłupa i mięśni, zaburzenia świadomości i pamięci, omdlenia, silne osłabienie, zaburzenia czucia, nagłe problemy z utrzymaniem moczu, drgawki, problemy z potencją, bezsenność i zaburzenia snu, pogorszenie wzroku lub słuchu.
Co dzieje się podczas badania neurologicznego?
Neurolog przeprowadza wywiad i szczegółowe badanie polegające na oględzinach, oraz sprawdzeniu ruchomości i czucia poszczególnych części ciała. To właśnie ten specjalista dokonuje słynnego delikatnego uderzenia specjalnym młotkiem w kolano, czy też prosi o dotknięcie palcem nosa. To wszystko ma celu ocenę funkcjonowania mózgu, rdzenie kręgowego, oraz unerwienia poszczególnych narządów. Bardzo często lekarz poszerza diagnostykę o badanie rentgenowskie (RTG), ultrasonograficzne (USG), elektromiografię (EMG), elektroencefalografię (EEG), oraz badanie rezonansu magnetycznego (MRI), lub tomograficzne (TK).
Jak przygotować się do badania?
Ważną rolę w badaniu odgrywa pacjent, który powinien przypomnieć sobie od jakiego czasu występują u niego niepokojące objawy, takie jak bóle głowy, kręgosłupa, kończyn, migreny, kłopoty z widzeniem i słyszeniem, omdlenia, drętwienie różnych części ciała i zaburzenia czucia. Idealnie jest, gdy chory przedstawi wyniki swoich dotychczasowych badań diagnostycznych – czyli opisy badań rentgenowskich, tomograficznych, oraz rezonansu; i laboratoryjnych – wyniki analizy krwi, moczu i kału. Chory powinien powiadomić lekarza o zażywanych lekach, suplementach i ziołach.
Czy z chorób neurologicznych można się wyleczyć?
Podstawą wyleczenia jest właściwa diagnoza. Często bywa tak, że pospolity ból głowy może być następstwem innej choroby i dopiero dojście do źródła pomaga się pozbyć uporczywej migreny. Istnieje wiele schorzeń trudnych do wyleczenia, ale odpowiednie leczenie pomoże opóźnić rozwój choroby, tak jak dzieje się w przypadku zespołów otępiennych, czy padaczki. Czasem potrzebna jest współpraca lekarzy różnych specjalizacji, ale najważniejsze jest odpowiednie nastawienie pacjenta, chęć współpracy i wyzdrowienia.
wpis powstał po nieautoryzowanej rozmowie z dr n. med. specjalistą neurologiem Przemysławem Richterem, kontakt ze specjalistą gabinetneurologiczny.com
Dodaj komentarz