Clostridium difficile jest bakterią, która występuje naturalnie w jelitach niektórych osób. Wśród zdrowych nosicieli nie dostarcza ona negatywnych objawów, bowiem dobre bakterie jelitowe panują nad jej wzrostem, hamując go. Ogromny problem pojawia się jednak, gdy w jelitach dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej. Clostridium difficile prowadzi wtedy do przewlekłych biegunek, a w ostateczności nawet do zapalenia jelit. Biegunka jest skutkiem namnażających się bakterii, które wytwarzają silnie działające toksyny uszkadzające ściany jelita.
Przyczyny zakażenia Clostridium difficile
Badania dowiodły, że przyczyna zakłócenia flory bakteryjnej jelit leży w antybiotykach mających szerokie spektrum działania. Antybiotyki przyjmowane w większych ilościach przez dłuższy okres niszczą florę jelitową, co skutkuje rozwojem niepożądanych bakterii. Clostridium difficile jest niezwykle odporną na większość dostępnych antybiotyków, przez co skutecznie rozwija się w przewodzie pokarmowym, zakłócając jego prawidłowe działanie. Zakażenie to szerzy się szczególnie w szpitalach (u około 20% chorych).
Do objawów zakażeniem należą:
- wodnista, ostra biegunka
- gorączka
- silne wzdęcia
- silne bóle brzucha
Mikrobiota jelitowa w leczeniu zakażenia
Ze względu na to, że u około 25% pacjentów po farmakoterapii nastąpiły nawroty zakażenia oraz na częstotliwość zakażania się Clostridium difficile, lekarze szukali nowych metod leczenia. Badania udowodniły skuteczność przeszczepienia mikrobioty jelitowej, ponieważ badania kału wśród chorych dowiodło zaburzenia składu mikrobioty. Dawcą mikrobioty powinna być osoba zdrowa w wieku 10 – 40 lat. Niezwykle wysoka skuteczność przeszczepu mikrobioty jelitowej jest opisana w wielu badaniach.
Więcej: https://human-biome.com/
Dodaj komentarz