Czy Schizofrenia oznacza niepoczytalność?

Schizofrenia to choroba psychiczna, która prowadzi do bardzo specyficznej dezintegracji osobowości. Pomimo bardzo wielu badań nikomu jeszcze nie udało się jednoznacznie określić dokładnej etiologii tej dość popularnej grupy psychoz. W przypadku schizofrenii bardzo duże znaczenie mają przede wszystkim czynniki genetyczne. W dużym stopniu dziedziczona predyspozycja jest aktywowana z biegiem czasu przez różne czynniki środowiskowe.

Charakterystyczne cechy schizofrenii

Charakterystycznymi cechami schizofrenii są objawy osiowe. W dzisiejszych czasach chorobę tą można podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich jest autyzm, który objawia się zazwyczaj całkowitym wycofaniem się chorego z kontaktów międzyludzkich i skupienie się jedynie na wewnętrznych przeżyciach. Drugą grupę stanowią zmiany w sferze uczuć. U chorych dochodzi do znacznego obniżenia uczuciowości wyższej, dlatego też stopniowo powiększa się uczucie pustki emocjonalnej. Ostatnią grupę stanowi rozszczepienie osobowości, które tak naprawdę prowadzi do rozpadu struktury osobowości.

Niepoczytalni schizofrenicy

W Polsce tak naprawdę odnotowano wyłącznie jeden przypadek seryjnego mordercy, który działał na skutek schizofrenii. W 1993r. w Zakopanem odnaleziono zmasakrowane zwłoki kobiety w ciąży. Sprawca zadał swojej ofierze wiele ciosów nożem i dopuścił się czynów o charakterze seksualnym. Na nodze kobiety odnaleziono także ranę zadaną rzeźnickim hakiem. Sprawca dokonał kilku podobnych napadów, ale na szczęście tylko jeden okazał się skuteczny. Media mordercy nadały pseudonim „Hakowy”. Jedenaście lat od morderstwa w telewizji pokazano poświęcony właśnie tej sprawnie program. Piotr S. po obejrzeniu transmisji przyznał się żonie, że to on jest mordercą. Kobieta oczywiście zawiadomiła policję. Morderca przyznał się policji, że do morderstwa nakłoniła go książka o Kubie Rozpruwaczu i chęć osiągnięcia identycznej sławny. Sąd uznał Piotra S. za niepoczytalnego i umieścił go z szpitalu psychiatrycznym.

Symulacja choroby psychicznej

Niepoczytalność niestety jest jedną z szans groźnych przestępców na uniknięcie odpowiedzialności za swoje czyny. Mowa tutaj oczywiście o symulowaniu choroby psychicznej. Najlepszym przykładem takiego działania jest dobrze znany przypadek „Syna Sama”. Seryjny morderca Dawid Richard Berkowitz dokonał 6 morderstw w latach 1975-1977. Przy każdej ofierze pozostawiał list do policji. Po aresztowaniu seryjny morderca twierdził, że rozkazy dokonania morderstw otrzymywał od starca o imieniu Sam, który liczył sobie 6000 lat. W sądzie doszło do wielu sporów w sprawie poczytalności, jednak skazany sam przyznał się do winy i po roku w więzieniu wyznał, że wszystkie historie sam wymyślił, aby uniknąć kary śmierci.

na podstawie:http://psychiatra-gabinet.pl/zolte-papiery/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *