Uwaga na leki przeciwbólowe

LekomaniaChyba każdy z nas cierpiał z powodu bólu. Słynne są licytacje natężenia bólu, który jest trudniejszy do zniesienia: ból ucha, ból głowy, ból zęba, ból przy porodzie czy też kolka nerkowa? Pół biedy gdy mamy do czynienia z nawet ostrym jednak krótkim bólem, z reguły jest do zniesienia. Jednak gdy cierpimy na chorobę przewlekła i dolegliwości bólowe towarzyszą nam chronicznie, problem rośnie. Pozostaje nam wtedy stała terapia pod nadzorem specjalisty. Dość powiedzieć, że powstają Poradnie Leczenia Bólu, z reguły pracują tam lekarze specjaliści anestezjolodzy. Jednak nawet wysokiej klasy profesjonaliści mogą popełniać błędy i np. jatrogennie doprowadzić do uzależnienia pacjenta od leków przeciwbólowych. Więc stale przyjmując leki warto samemu sprawdzić ich działania niepożądane.

Uzależnienie od „typowych” leków przeciwbólowych czyli niesterydowych leków przeciwzapalnych jest opisywane w literaturze, jednak stosunkowo rzadko. Jeszcze w latach osiemdziesiątych do niektórych z nich, nawet tych bez recepty dodawano kilka składników w tym Barbiturany. Jednak zostały one praktycznie wycofane z użytku i problem zniknął. Dziś należy jedynie uważać aby nie przekraczać zalecanych przez lekarza dawek. inaczej można doprowadzić do niebezpiecznych objawów ubocznych np.: uszkodzenia wątroby, szpiku, hemolizy, choroby wrzodowej. W pewnych badaniach udowodniono, że 80% pacjentów przyjmujących NLP krwawi z przewodu pokarmowego. Można u nich wykryć krew utajoną w kale.

Innym poważnym zagrożeniem jest uzależnienie opiatowe wywołane przewlekłym przyjmowaniem Tramalu. To dość silny środek przeciwbólowy, zalecany w bólach o znacznym nasileniu lub u osób, które nie mogą przyjmować NLP. Jego stałe przyjmowanie zmusza pacjenta do przyjmowania coraz większych dawek aby uzyskać podobny efekt, zjawisko to nazywamy wzrostem tolerancji. jest charakterystyczne dla opiatów wywołujących silne zależności fizyczne i psychiczne. Natomiast próba odstawienia leku powoduje wystąpienie złego samopoczucia, drażliwości, niepokoju z bezsennością i objawów wegetatywnych. Dlatego gdy już dojdzie do uzależnienia musimy poddać się leczeniu przez lekarzy z doświadczeniem.

Polecamy Ośrodek leczenia uzależnienia od Tramalu. Specjaliści ci prowadzą detoksykację i terapię takich przypadków w formie stacjonarnej od ponad ośmiu lat. Otrzymacie tam Państwo również pomoc psychologa i specjalisty terapii uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *