Jak pomóc osobie w depresji?

depresjaJak pomóc osobie w depresji?

Depresja to ciężka choroba w której nie wystarczy jedynie aktywne leczenie przez psychiatrę. Oczywiście leki i terapia to podstawa, ale potrzebne jest także wsparcie otoczenia. Zwłaszcza, że to właśnie w swoim otoczeniu chory spędza najwięcej czasu. Niezbędne jest więc wyedukowanie osób towarzyszących chorym, by mogli oni w jak najlepszy sposób służyć swoim towarzystwem.

  1. Pozytywne podejście to podstawa

Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu jest osoba w depresji to może nie wiesz jak należy się przy niej zachowywać. Każdy chory ma bardzo duże problemy z tym, by myśleć pozytywnie. Brakuje mu odpowiedniego podejścia do rzeczywistości i widzi wszystko w czarnych barwach, nawet jeśli nie jest to słuszne. Dlatego tak ważne jest zaszczepianie w osobie w depresji dobrego, zdrowego podejścia do życia. Należy jak najczęściej poruszać tematy, które są pozytywne i jak najrzadziej rozmawiać z chorym o tym, co jest negatywne. Podejście wszystko albo nic także jest częste u osób w depresji. Nie są one dobrze nastawione i często wydaje im się, że już nic dobrego ich w życiu nie spotka. Dlatego tak ważne są rozmowy i pokazywanie chorym pozytywnych aspektów życia.

    2. Zachęcanie do działania

Chory ma niewiele motywacji i siły do działania. Nie cieszą go już aktywności, które wcześniej sprawiały mu przyjemność. Odsuwa się od codziennych obowiązków, bo po prostu nie mam na nie siły witalnej. Odchodzi z pracy, zawala terminy, przestaje uczęszczać na studia. Wszystko co kiedyś było dla niego przyjemnością, w chorobie staje mu się całkowicie obojętne. Dlatego tak ważne jest zachęcanie osoby w depresji do działania. Oczywiście powinno zaczynać się od rzeczy drobnych. Posprzątanie biurka, wyjście z psem na spacer, drobne zakupy, zrobienie prania, przeczytanie rozdziału książki. Dla chorego wszystkie te małe codzienne czynności są sporym wyzwaniem. Należy więc dawkować mu je stopniowo i dbać o to, by w czasie ich wykonywania starał się myśleć o tym co robi, by odgonić złe myśli. Z każdym dniem należy jednak zachęcać chorego do coraz większej i szerszej aktywności. Dobrze jeśli w czasie ich wykonywania będziemy mu towarzyszyć. To poprawi mu nastrój i doda odwagi.

    3. Czas spędzany na zewnątrz

Równie istotny co działanie, jest czas spędzany z chorą osobą poza domem. Wychodzenie, robienie zakupów, spacery, chodzenie do pracy czy do szkoły sprawia naprawdę duże trudności. Choremu wydaje się, że są to rzeczy niemożliwe do wykonania. Należy więc wspierać go w tych działaniach i dodawać mu odwagi. Oczywiście do tego typu eksperymentów należy podchodzić stopniowo. Jeśli do tej pory chory nie wychodził nawet na zakupy to trudno będzie mu od razu spędzić cały dzień poza domem. Dobrze jeśli owe zajęcia będą przyjemne, nie należy więc unikać wychodzenia do kina, na spacery, koncerty czy imprezy. Oczywiście nie należy do niczego chorego zmuszać, ale warto włożyć wysiłek w jego aktywizowanie.

Oczywiście każde z tych działań należy podejmować za zgodą osoby chorej. Nic bowiem bardziej nie psuje nastroju osoby w depresji niż zmuszanie jej do czynności, które nie są obecnie w zasięgu jej możliwości. Najpierw należy więc zachęcać ją do aktywności w domu, a dopiero później stopniowo do wychodzenia z niego i spotykania się z innymi ludźmi.

Interesuje Cię tematyka związana z depresją i jej leczeniem odwiedź:

Prywatna Klinika leczenia depresji - Medox

Jedna myśl nt. „Jak pomóc osobie w depresji?

  1. Ważne jest aby w okresie dużej depresji na siłę nie aktywizować chorego. Sam gdy chorowałem na depresję gdy bliscy proponowali mi różną aktywność, pewnie w dobrej wierze, ogromnie cierpiałem. A już słowa weź się w garść lub uśmiechnij się wprost dobijają. Mam wrażenie, że zdrowi nie rozumieją depresantów, sam teraz nie mogę przywołac empatycznie tego stanu choroby, pamiętam tylko, że bardzo źle się czułem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *